KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8023335
*
nr 802 3335
Gouache
Indien, ramens innermått: 49x36
Utrop:
400 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 21 januari 2013
kl 20:23:50
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
20/1 18:07:22
1
200 kr
21/1 18:50:56
2
200 kr
21/1 18:53:31
2
250 kr
21/1 19:13:34
1
350 kr
21/1 20:11:44
2
400 kr
21/1 20:18:47
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller asiatisk asien gouache indien indisk täckfärg vattenfärg
-
7308 Gouache
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:39
-
7311 Gouache
Stig-Owe Jemseby (1941-2017), Sverige. Signerad, y..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:13
*
Gouache
nr 802 3335
Gouache
Indien, ramens innermått: 49x36
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Såld: | 450 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 21 januari 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
20/1 18:07:22 | 1 | 200 kr |
21/1 18:50:56 | 2 | 200 kr |
21/1 18:53:31 | 2 | 250 kr |
21/1 19:13:34 | 1 | 350 kr |
21/1 20:11:44 | 2 | 400 kr |
21/1 20:18:47 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller asiatisk asien gouache indien indisk täckfärg vattenfärg
-
7308 Gouache
Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:39 -
7311 Gouache
Stig-Owe Jemseby (1941-2017), Sverige. Signerad, y..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
13 maj kl 19:13